“ЗАХИСТ ПРАВА”

Адвокатське обʼєднання м.Київ

Відповіді на питання з міткою "Цивільні правовідносини" Назад до списку судових рішень

Про визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю

29 червня 2011р. 17:34

 

                                           Справа № 2-134/11

  РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

 

"15" червня 2011 р.                               Ставищенський районний суд Київської області в складі:

головуючого - судді:                               Марущак Н.  М.

при секретарі:          Карабань З. І.

з участю прокурора:           Кулаківського К. О.,

представника  Сухоярської сільської ради:  ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Ставище цивільну справу за позовом прокурора Ставищенського району Київської області в інтересах Сухоярської сільської ради Ставищенського району Київської області до ОСОБА_2, третя особа Управління Держкомзему в Ставищенському районі Київської області, про визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю, -

  ВСТАНОВИВ:

  До суду з вказаним позовом звернувся прокурор Ставищенського району в інтересах  Сухоярської сільської ради, посилаючись на те, що згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 667892 від 31.12.08, виданого 31 грудня 2008 року, ОСОБА_2 в с. Сухий Яр отримав у приватну власність земельну ділянку розміром 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд, ринкова вартість якої 38500,00 грн.  В даному державному акті зазначено, що його видано на підставі  рішення сімнадцятої сесії п'ятого скликання Сухоярської сільської ради №107 від 12 грудня 2008 року. Питання про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку на сесіях Сухоярської сільської ради фактично не розглядались, не обговорювались і депутатами відповідні рішення на сесіях ради не приймались.

24.12.10 порушено кримінальну справу за обвинуваченням колишнього Сухоярського сільського голови ОСОБА_3 за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України, який зловживаючи своїм службовим становищем незаконно виготовив та видав 7 рішень сесії Сухоярської сільської ради про надання дозволу на виготовлення технічної документації та 1 рішення про її затвердження, на підставі яких відповідач незаконно отримав у власність вказану земельну ділянку.. Вироком Ставищенського районного суду від 21.02.11 ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України.

Прокурор просить суд визнати недійсним вищевказаний державний акт на право власності на земельну ділянку та зобов'язати відповідача повернути зазначену земельну ділянку у власність громади Сухоярської сільської ради Ставищенського району.

В судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги, підтвердив обставини, на які посилається в позовній заяві.  

В судовому засіданні представник Сухоярської сільської ради:  ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги, підтвердив обставини, на які посилається в позовній заяві прокурор.

Відповідач в судове засідання не прибув, про час і місце судового розгляду оповіщений у встановленому порядку, причини неявки суду не повідомив. Відповідно до ст. ст. 169 ч. 4, 225 ЦПК України суд постановив ухвалу про проведення заочного розгляду справи.

Представник третьої особи - Управління Держкомзему в Ставищенському районі Київської області в судове засідання не прибув, проте, управління подало до суду заяву, в якій проти задоволення позову не заперечує, справу просить розглядати у відсутність представника управління.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника  Сухоярської сільської ради  ОСОБА_1та дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено наступні факти і відповідні їм правовідносини.

31 грудня 2008 року  на ім”я відповідача було видано державний акт серії ЯЖ № 667892 на право власності на земельну ділянку загальною площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд в с. Сухий Яр (а. с. 6). У вказаному державному акті вказано, що його видано на підставі рішення Сухоярської сільської ради № 107 від 12 грудня 2008 року.

Відповідно до довідки ТОВ „Експерт Центр”загальна ринкова вартість даної земельної ділянки становить 38500 грн.

Вироком Ставищенського районного суду Київської області від 21.02.11 року (а. с. 36-39) ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України (а.с. 11-13). Відповідно до вказаного вироку ОСОБА_4, будучи сільським головою села Сухий Яр Ставищенського району Київської області, підробив рішення 16 сесії 5 скликання Сухоярської сільської ради № 95 від 23.10.08, про надання дозволу відповідачу на виготовлення технічної документації із землеустрою та рішення 17 сесії 5 скликання Сухоярської сільської ради № 107 від 12.12.08 р. про затвердження технічної документації і передачу у власність відповідачу вищезазначеної земельної ділянки. На підставі вказаного підробленого рішення сесії Сухоярської сільської ради відповідачу 31.12.08 було  видано вищевказаний державний акт на право приватної власності на земельну ділянку.

Відповідно до ч. 4 ст. 61 ЦПК України вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.

Згідно ст. 158 Земельного кодексу України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб.

У відповідності до ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

 Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, п. 34 ст. 26 та ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування», вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин відноситься до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад та здійснюється на сесіях цих рад шляхом прийняття рішень. Згідно ст. 59 вказаного Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.    

Згідно ст. 12 Земельного кодексу України, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержання вимог земельного законодавства на території сіл покладено на відповідні сільські ради.    

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні », сільська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідні територіальні громади та здійснює від імені та в інтересах функцій місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України та відповідно уповноважена представляти інтереси держави в спірних правовідносинах.    

Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.

Згідно ст. 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель. Сільська, селищна, міська рада у місячний строк  розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.

Відповідно до ст. 14 Конституції України землі є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується.   Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, беручи до уваги, що Сухоярською сільською радою питання щодо передачі у власність вищевказаної земельної ділянки не розглядалось, державний акт на право власності на землю  був виданий ОСОБА_2 на підставі вищевказаних підроблених рішень  Сухоярської сільської ради, тобто, з порушенням вимог закону - суд приходить до висновку, що даний державний акт на право власності на землю слід визнати недійсним та зобов'язати відповідача повернути отриману у приватну власність земельну ділянку в розпорядження Сухоярської сільської ради Ставищенського району.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача слід стягнути витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи на користь головного управління Державного казначейства України в Київській області та судовий збір на користь органу місцевого самоврядування.

Керуючись ст.ст. 14 Конституції України, ст.ст. 12, 116, 118, 158 ЗК України, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. ст. 10, 26, 46, 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. ст. 3, 10, 11, 60, 61 ч. 4, 88, 169 ч. 4, 213-215 ЦПК України, суд, -

  ВИРІШИВ:

  Позов прокурора Ставищенського району Київської області в інтересах держави в особі Сухоярської сільської ради Ставищенського району Київської області задовольнити.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,25 га, кадастровий номер 3224287001:01:004:0001, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, серіїЯЖ № 667892, зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Центру державного земельного кадастру за № 010834902501, виданий 31 грудня 2008 року управлінням земельних ресурсів в Ставищенському районі ОСОБА_2.

Зобов'язати ОСОБА_2 повернути земельну ділянку площею 0,25 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, що розташована в с. Сухий Яр Ставищенського району Київської області, у розпорядження Сухоярської сільської ради Ставищенського району.

Стягнути з ОСОБА_2 витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 (сто двадцять) гривень на користь головного управління Державного казначейства України в Київській області.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь органу місцевого самоврядування судовий збір в розмірі 385 (триста вісімдесят п'ять) гривень.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Київської області через Ставищенський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте Ставищенським районним судом Київської області, за письмовою заявою відповідача протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

 

Суддя                                                                                Н.  М.  Марущак

 
ЗАХИСТ ПРАВА
Відповіді на питання з міткою "Цивільні правовідносини" Назад до списку судових рішень