“ЗАХИСТ ПРАВА”

Адвокатське обʼєднання м.Київ

Відповіді на питання з міткою "Цивільні правовідносини" Назад до списку судових рішень

Про визнання права власності на земельну ділянку в порядку успадкування

29 червня 2011р. 17:27

 

  Справа № 2-1017/314/2011

                                                              РІШЕННЯ     

                                                  ІМЕНЕМ            УКРАЇНИ

 

    17 червня     2011 року                               Миронівський районний суд Київської області

  в складі:  головуючого  -  судді Пархоменко В.М.

                  при секретарі  -  Овчаренко В.С.  

  розглянувши у відкритому    судовому засіданні в м.Миронівці  у порядку ч.2 ст.197 ЦПК  України цивільну справу за позовом   ОСОБА_1 до  Миронівської   райдержадміністрації, Управління Держкомзему у Миронівському районі , Владиславської сільської ради  про визнання права   власності   на земельну ділянку  в порядку успадкування

                                                           встановив:

  У   квітні 2011 року позивач  звернувся   до суду з  названим позовом, посилаючись на те, що  12.04.2010 року   року померла  його баба  ОСОБА_2Є  Після    її  смерті      відкрилась спадщина на належне їй майно.

Єдиним  спадкоємцем  за    заповітом  являється він. В установлений законом строк  він  звернувся   в  Миронівську районну державну  нотконтору  із заявою про прийняття спадщини. Проте належним чином оформити спадщину на  земельну ділянку  не має змоги, оскільки  баба  за життя замовила  виготовлення державного  акта на землю,але виготовлений він був вже після її смерті. У зв»язку з цим він  змушений  звернутись до суду .

              У    судове  засідання    позивач не з”явився,подав до суду заяву,в якій просить справу розглянути за його  відсутності,позов підтримав,просить його задовольнити з підстав,викладених у позовній заяві.

   Представники  відповідачів     у судове засідання не з»явились, до суду надійшли заяви  про розгляд справи у відсутності їх представників, позов  ними  визнається.                 

  За таких обставин суд вважає,що справу можливо розглянути у   відсутності   сторін  на підставі наявних у справі доказів.   

     Дослідивши та оцінивши письмові докази ,наявні у справі,суд прийшов до висновку,що позов підлягає задоволенню .

   Судом встановлено,що  12.04.2010       року  в с.Гулі     померла  ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про  смерть.

     Після  її смерті відкрилась спадщина , у тому числі у вигляді   земельної ділянки розміром  3,01га ,розташованої  на території Владиславської сільської ради Миронівського району Київської області ,призначенням якої є ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Єдиним   спадкоємцем   за заповітом    являється   позивач у справі . У встановлений законом строк він  звернувся  до   Миронівської районної держнотконтори із заявою  про  прийняття спадщини,оформив право   на частину спадкового майна.

     Проте,оформити належним чином спадщину на  земельну ділянку  позивач  не має змоги, оскільки за  життя   спадкодавець  замовила  державний  акт на землю,але  виготовлений він був після її смерті,а тому є недійсним.

              Відповідно до ст.1268  ЦК України  позивач  є   спадкоємцем   за заповітом   та вважається таким,що прийняв спадщину,оскільки відповідно до ст.1270 ЦК України подав  заяву до нотконтори про прийняття спадщини після померлої   ОСОБА_2Є

                   За ст.1297 ЦК України спадкоємець,який прийняв спадщину,у складі якої є нерухоме майно,зобов»язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно,тобто зміна власника майна,що підлягає державній реєстрації,неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов»язковим,коли об»єктом спадкування є нерухоме майно,що підлягає обов»язковій державній реєстрації .

                 Для підтвердження наявності спадкового майна,яке підлягає державній реєстрації та місця його знаходження, нотаріусу слід подати документ,що підтверджує право власності спадкодавця на майно з відміткою органу,що проводить реєстрацію,або реєстраційного посвідчення,яке є невід»ємною частиною правовстановлюючого документа.                 

                 В свою чергу право власності на  нерухоме майно виникає у спадкоємця

лише з моменту державної реєстрації цього майна.(ч.2 ст.1299 ЦК України).

                  Право власності на нерухоме майно може бути оформлене на ім”я особи,яка померла у разі наявності документів,які б підтвердили право власності на майно цієї особи. У випадку відсутності таких документів порушене питання вирішується у судовому порядку.

                   Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов”язків від фізичної особи,яка померла (спадкодавця) до інших осіб ( спадкоємців).

                   Враховуючи,що до позивача   перейшли права на   земельну ділянку, та яку позивач не має змоги оформити відповідно до вимог законодавства у зв”язку із  відсутністю правовстановлюючих документів,питання визначення належності цього майна має вирішуватись у судовому порядку,оскільки рішення суду буде правовстановлюючим  документом для оформлення права на це майно.       

           Визнання відповідачем позову не суперечить вимогам закону та не порушує прав та інтересів інших осіб.    

        На підставі ст.ст.1223, 1268, 1297 ЦК України, керуючись ст.ст.10,11,60,209,212-215,218 ЦПК України,суд         

                                                        ВИРІШИВ:

Позов задовольнити .

Визнати недійсним  державний  акт  на право власності на земельну ділянку на ім”я  ОСОБА_2  серії  КВ № 089493 площею  3,01 га,розташовану  на території Владиславської сільської ради Миронівського району Київської області  ,призначенням якої є ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

 Визнати за  ОСОБА_1   право      на  земельну  ділянку  розміром  3,01га   вартістю   38 718грн.00коп., розташовану  на території Владиславської сільської ради Миронівського району  Київської області ,призначенням якої є  ведення товарного сільськогосподарського виробництва —в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2Є,яка померла 12.04.2010року

      Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку в апеляційний суд Київської області через Миронівський районний суд  в 10-денний строк  з дня його проголошення .

                                               

 

Суддя :                                                 В.М.Пархоменко

 

ЗАХИСТ ПРАВА
Відповіді на питання з міткою "Цивільні правовідносини" Назад до списку судових рішень