“ЗАХИСТ ПРАВА”

Адвокатське обʼєднання м.Київ

Юридичний вісник. Статті та новини

Чому не слід надіятись на зміни від земельної реформи в Україні в 2012 році

A A A
26 лютого 2012р. 19:23
Адвокат Пирогівський Володимир Васильович

 
У 2012 році в Україні розпочалася земельна реформа, поштовхом до якої стало довготривале зволікання із встановленням заборони на продаж земель сільськогосподарського призначення. Але говорити, що реформа розпочалася, то це буде лукавством з нашої сторони та перебільшенням. На справді, сам Закон України “Про ринок земель” хоч і було прийнято за основу ще в 2008 році, але так і не було прийнято навіть в першому читанні. Адже жоден із поданих проектів не відповідав вимогам нині діючих законів, Конституції України та більш того суперечив їм.
 
Хоч і дійсно деякими профільними комітетами Верховної Ради України, окремими депутатами, Кабінетом Міністрів України та Головним науково-експертним управлінням подавалися свої висновки, зауваження та проекти, але суттєво це не вплинуло на якість проекту закону. Тому, якщо навіть буде прийнято до літніх канікул Верховної Ради України Закон України “Про ринок земель”, то ще не виключено, що будуть зауваження і з боку Президента України до моменту його підписання. Звідси виходить, що після офіційного оприлюднення та вступу в дію даного закону слід чекати не раніше чим на осінь 2012 року. А отже і сама реформа лише тоді буде набувати обертів.
 
Слід також не забувати, що у відповідності до плану введення земельної реформи та за повідомленням голови Державного агентства земельних ресурсів, до 01.06.2012 року повинен бути створений Державний земельний банк. Який повинен бути єдиним регулятором у сфері продажу, довгострокової оренди, відкриття іпотечної лінії, надання кредиту до 8% на земельні ділянки особам, що працюють в агропромисловому секторі та підтримання сільськогосподарських і фермерських господарств. Але кому він буде підзвітний, яким чином буде досягатись прозорість у аукціонах с продажу землі, яким чином будуть прийматись рішення по наданню іпотечного кредиту не зрозуміло. Тому не тіште себе марними надіями і не поспішайте з висновками.
Не слід забувати, що в цілому світі загалом, спостерігається тенденція до росту дефіциту натуральних продуктів харчування. Якщо альтернативні замінники енергоресурсів найдені, то на сьогоднішній день натуральним продуктам харчування, які б не мали побічної дії для організму не має. Пересічні українці маючи чи не єдине багатство землю, повинні зрозуміти, що краще віддати в оренду земельну ділянку іноземцеві, що допускається, ніж продати її не знаючи її істинної цінності. Адже ситуація з ціновою політикою, яка склалась в більшості із-за великої кількості посередників від виробника до споживача та не бажання контролюючих органів встановлювати істинну природу встановлення цін, рано чи пізно зміниться.
 
Звісно, договори на оренду паїв, повинні бути складені у відповідності до міжнародних стандартів, з обов’язковою документальною перевіркою правовстановлюючих документів та завірені відповідним чином. З обов’язковим зазначенням безперешкодного контролю в будь-який час доби з боку самого власника.
Адже ситуація, яка склалася вигідна на руку лише можновладцям, щоб з продажем земель скупити найбільші лоти через підставних осіб, як фізичних так і юридичних, а потім продати в роздріб чи здати в оренду тим же самим іноземцям.