“ЗАХИСТ ПРАВА”

Адвокатське обʼєднання м.Київ

Юридичний вісник. Статті та новини

Автомобіль вилучено на «штрафмайданчик»

A A A
07 березня 2015р. 13:09
Адвокат "Захист Права"
Сьогодні на дорогах нашої країни зустрічається багато різноманітних автомобілів та кермувальників цих автомобілів. Одна частина водіїв, для того щоб в майбутньому не довелось доводити свою правову позицію в суді, фіксують усі свої пересування на відео регістратори, також дехто з водіїв досить серйозно підходить до знання правил дорожнього руху, вдосконалюючи ці знання час від часу, а хтось тільки основні тези цих правил. Є також і категорія так званих «мажорів», яким автомобіль разом із правами подарували, про таких кажуть в народі: “Права за сало покупляють і їздять, як хочуть”.
Але як ті, так і інші категорії водіїв можуть потрапити в ситуацію, коли інспектори Державної автомобільної інспекції (далі – ДАІ) зупинивши, можуть забрати авто на так званий «штрафмайданчик». Так званий, тому що в пункті 21 ст. 11 Закону України «Про міліцію», згадуються спеціальні майданчики (спецмайданчики), на які міліція має право тимчасово затримувати і доставляти для зберігання транспортні засоби. Що робити в такому разі, які вчиняти дії спробуємо розібратися.
 
Законні підстави  затримання транспортного засобу
В ситуації, коли інспектор ДАІ зупинив вас на стаціонарному посту, вимагає документи та складає протокол вилучення транспортного засобу, наголошуючи при цьому, що дістатися до місця призначення із пасажирами доведеться своїм ходом.
Для того, щоб у таких ситуаціях можливо було захистити свої права, потрібно знати які взагалі є причини затримання транспортних засобів:
- якщо транспортний засіб незареєстрований (не перереєстрований) належним чином;
- порушення вимог щодо їх переобладнання;
- порушення порядку встановлення і використання спеціальних світлових і звукових сигнальних пристроїв;
- виявлення технічних несправностей і невідповідності вимогам правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також неукомплектованості відповідно до призначення.
- керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності;
- керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю;
- порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами (ст. 121 КУпАП України).
- невідповідності ідентифікаційних номерів складових частин записам у реєстраційних документах (ст. 121-1 КУпАП України).
- керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, ліцензійної картки на транспортний засіб (ст.126 КУпАП України).
- керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (ст. 130 КУпАП України).
- перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами (ст. 132-1 КУпАП України).
- перевезення водіями іноземців та осіб без громадянства на порушення встановлених правил перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні і транзитного проїзду їх через територію України, якщо ці дії безпосередньо не пов'язані із незаконним перетинанням осіб через державний кордон України;
- обладнання власниками або водіями транспортних засобів спеціально прихованими або замаскованими місцями, які використовуються для перевезення нелегальних мігрантів (ст. 206-1 КУпАП України).
Усі інші підстави затримання транспортного засобу є не законними, грубо порушують ваші права та законні інтереси, тому слід негайно телефонувати на телефони гарячої лінії, міліції, щодо перевищення службових повноважень посадовими особами.
 
Радари на постах ДАІ сигналізують про автомобілі, які мають обмеження
Стаціонарні «радари», які фіксують номера автомобілів, слід також згадати про так звані стаціонарні «радари», які фіксують автомобілі, котрі мають вище згадані порушення, або ж наприклад автомобілі, власники яких не сплатили штрафи ДАІ, не виплачують аліменти, внески до Пенсійного фонду, мають борг за комунальні послуги, або перед банками, і на їх авто виконавча служба наклала арешт. 
Використання таких радарів законодавчо закріплене у «Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції Міністерства Внутрішніх справ», яка затвердженої Наказом МВС № 111 від 27.03.2009 року. У вищезазначеній Інструкції в пункті 12.6 визначено, що стаціонарні пости ДПС забезпечуються спеціальною технікою та засобами, перелік яких визначено в додатку 1 до Положення про стаціонарні пости дорожньо-патрульної служби ДАІ МВС України, затвердженого наказом МВС України від 4 травня 2011 року № 177 (далі – Положення). Де пунктами 3.3 та 3.4 додатку 1 Положення зазначено, що на стаціонарних постах ДПС наявний комп'ютер з доступом телекомунікаційними каналами зв'язку до функціонуючих автоматизованих інформаційно-пошукових баз даних ДАІ МВС України та електронної пошти, а на деякій відстані від посту (3-5 км) встановлені апаратно-програмний комплекс, призначений для забезпечення автоматичного контролю за транспортними засобами. Це можуть бути такі радари як «Рубіж», «Арена».
Коли вище згаданим радаром фіксується авто, яке є в базі даних, наприклад, транспортних засобів на які накладений арешт, то на посту відразу це дізнаються за тривогою, і зупинивши авто можуть його відразу вилучити.
Ми вам радимо, навіть якщо з вами трапився подібний інцидент, не панікувати, слідувати діям, які описані в даній статті, а ще звернутися до адвоката, який зможе допомогти вам прояснити ситуацію. Адже ДАІ ще потрібно довести, те що це дійсно ваш автомобіль перебуває під, наприклад, арештом тощо, і зробити це в присутності адвоката набагато складніше.
 
Складання протоколу працівником ДАІ
Порядком тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1102 «Про затвердження Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках» (далі – Порядок) відповідно до ст. 265-2 КУпАП України, визначено, що після прибуття евакуатора уповноважена особа ДАІ робить у присутності двох свідків і представника підприємства, установи або організації, яким належить евакуатор, запис у протоколі про адміністративне правопорушення про тимчасове затримання транспортного засобу із зазначенням:
- дати, часу, місця порушення і підстави для тимчасового затримання та доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку;
- посади, місця роботи, прізвища, імені та по батькові особи, яка приймає рішення про тимчасове затримання і доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку;
- типу, марки, державного реєстраційного номера, переліку візуальних недоліків та пошкоджень транспортного засобу, що тимчасово затримується і доставляється на спеціальний майданчик чи стоянку;
 - найменування, місцезнаходження та номера телефону підприємства, установи або організації, які доставляють транспортний засіб на спеціальний майданчик чи стоянку, державного реєстраційного номера евакуатора;
- адреси місця зберігання транспортного засобу;
 - посади, прізвища, імені та по батькові особи, яка виконує роботи з доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку.
Наша вам порада, обов’язково простежте, щоб вище наведені дані були правильно внесені в протокол, без помилок, наприклад в часі затримання або підставі.
Також пам’ятайте, що до протоколу додаються фотографія транспортного засобу, що підлягає тимчасовому затриманню, і перелік речей, які перебувають в ньому. Протокол підписують особа, яка прийняла рішення про тимчасове затримання транспортного засобу, особа, що виконує роботи з доставлення такого засобу на спеціальний майданчик чи стоянку, два свідки, а також водій і страховий комісар в разі їх присутності (п. 4 Порядку).
Згідно пункту 8 Порядку інспектор ДАІ зобовязаний повідомити водія про місце зберігання тимчасово затриманого транспортного під час складання протоколу про адміністративне правопорушення.
 
Строк тимчасового затримання авто 
Транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більш як на три дні з дати такого затримання. Строк затримання транспортного засобу обчислюється з моменту складення протоколу про адміністративне правопорушення, а строк зберігання - з моменту доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку (п. 10 Порядку).
Тому ще раз вам наголошуємо, що правильність даних у протоколі є запорукою швидшого повернення автомобіля, перевіряйте дані та вимагайте від інспектора ДАІ внесення тільки точних, правдивих фактів.
 
Зняття обмежень (арешту) з транспортного засобу
Із чого розпочати, щоб зняти арешт, оголошення в розшук, які накладені на транспортний засіб. Для початку слід з’ясувати, що саме стало причиною накладення обмеження вашого транспортного засобу. Тобто у відповідності до якого правового документу. Якщо це ухвала суду, то потрібно звертатись до того ж суду, якщо це постанова державного виконавця, то до відповідної державної служби, якщо це нотаріальний напис на договорі застави, то до нотаріуса, фінансової установи, на користь якої оформлявся даний договір та суд.
Тому, звертайтесь до наших фахівців в галузі права щодо надання юридичних послуг із зняття обмеження з транспортного засобу.
 
Повернення транспортного засобу водієві
Спочатку хочемо зазначити, що водій має право доступу до свого авто на спецмайданчику в присутності особи, відповідальної за зберігання такого транспортного засобу, відповідно до п. 11 Порядку. 
Щодо повернення автомобіля, то це здійснюється на підставі письмового звернення водія, власника (співвласника) за умови оплати ним витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу, та пред'явлення відповідного протоколу про адміністративне правопорушення (п. 12 Порядку). Але знайте, що за саме звернення та повернення автомобіля плата не може стягуватися, згідно п. 5 ст. 265-2 КУпАП України.
 
Розмір плати за тимчасове зберігання транспортного засобу 
Наказом МВС, Мінфіну та Мінекономіки від 10.10.2013 № 967/1218/869 «Про затвердження розмірів плат за транспортування і зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальних майданчиках (стоянках)» встановлені розміри плат за транспортування і зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальних майданчиках (стоянках). Так, плата за транспортування на спеціальний майданчик (стоянку) залежить від маси автомобіля. Якщо повна маса складає до 2000 кг включно, то треба сплатити 600 грн. Якщо ж маса від 2000 до 3000 кг - 700 грн. Коли маса перевищує 3000 кг – 850 грн.
Розмір плати за зберігання становить 120 грн. за першу-сьому добу, включно, а за кожну наступну добу, починаючи з восьмої доби – 20 грн.
 
Поради на майбутнє
Хочемо вам сказати, що потрапляння в подібну ситуацію, коли ваше авто буде тимчасово затримане або арештоване, є неприємним інцидентом. Але щоб такого не сталося, слід просто дивлячись на причини таких тимчасових затримань транспортних засобів, робити все, аби у вас не було порушень, які можуть призвести до такого затримання. Тобто вам необхідно дотримуватись вищезазначених норм та правил, а також :
- усі переобладнання автомобіля погоджувати з ДАІ;
- завчасно проводити ремонт автомобіля, щоб він був повністю справним;
- не забувати документи на автомобіль, або ж не давати керувати автомобілем особі, в якої немає водійських прав або відповідної категорії;
- не вживати алкоголь, наркотичні речовини перед виїздом або під час їзди на автомобілі, тощо.
 
Пам’ятайте, що не дотримання вище наведених норм та правил, не тільки може призвести до тимчасового затримання або арешту вашого авто, але й зашкодити здоров’ю та життю вам, вашим близьким або іншим учасникам руху.
 
Схожі статті та практика:

 

Ключові слова: Зняття арешту з автомобіля через суд, виконавчу службу, послуги адвоката, адвокат киї, юридичні послуги, затримання автомобіля на штрафмайданчик, вилучення автомобіля, спецмайданчик, не правомірні дії посадових осіб