“ЗАХИСТ ПРАВА”

Адвокатське обʼєднання м.Київ

Юридичний вісник. Статті та новини

Якщо потрапили у ДТП, як діяти?

A A A
21 лютого 2015р. 09:48
Адвокат "Захист Права"
В наш час транспортні засоби є надзвичайно поширеними і використовуються більшістю громадян. І тому, як наслідок, поширені дорожньо-транспортні пригоди (далі –ДТП). Часто ДТП, а саме їх розслідування та протоколізація порушують права та свободи громадян тому, що люди просто не знають напевне, що робити при потраплянні в ДТП. Спробуємо детально розібратися.
 
Першочергові дії, які потрібно виконати після ДТП
У якості вступу, потрібно зазначити, як показує практика, після самого моменту коли сталося ДТП, більшість водіїв перебувають у шоковому стані. Стають розгублені, заходять у так званий ступор. Це є досить небезпечно для самого водія та пасажирів, оскільки після ушкодження транспортних засобів, як мінімум потрібно заглушити двигун, оскільки може бути витік масла, пошкодження паливної системи, що може призвести до загоряння або вибуху транспортного засобу. Також, не менш важливим є те, що у випадках коли є постраждалі, то час є дуже дорогоцінним та рахується на секунди, адже від швидкості надання першої медичної допомоги може залежати чиєсь життя.
 
Для початку розглянемо першочергові дії, які необхідно здійснювати відразу після ДТП. У відповідності до п. 1 ч. 4 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов’язані знати і неухильно дотримуватися Правил дорожнього руху (далі - ПДР). Тому, звернемося безпосередньо до ПДР, де у пункті 2.10 чітко визначено, що повинен робити водій, якщо він причетний до ДТП, а саме:
1) негайно зупинитися і залишатися на місці пригоди. Слід запам’ятати, що ні в якому разі не тікайте з місця пригоди, адже це дуже ускладнить, особливо для вас, розв’язання даної ситуації;
2) увімкнути світловий аварійний сигнал і встановити знак аварійної зупинки;
3) якщо було завдано тілесні ушкодження пішоходу, водію або пасажирам іншого транспортного засобу, слід вжити всі можливі заходи для надання першої медичної допомоги потерпілим, викликати карету швидкої медичної допомоги. Якщо це неможливо, то звернутися за допомогою до свідків або осіб, які зупинились.
Пам’ятайте, що життя та здоров’я людини – це головне, і у ПДР зазначається, що якщо вище наведеними способами врятувати життя та здоров’я потерпілих неможливо, то ви повинні відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортом, попередньо зафіксувавши розташування слідів пригоди, а також положенні транспортного засобу після його зупинки. У лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу і повернутися на місце пригоди.
4) обов’язково слід зателефонувати за номером 102, до міліції і повідомити про ДТП, яке сталося. Також слід знати, що термін прибуття підрозділів державної-патрульної служби може складати від 15 хвилин до 1 години, це залежить від того, де саме ви знаходитесь. І тому не потрібно брати приклад з громадян, які починають сперечатися з інспекторами, які прибувають на місце ДТП через 30-40 хвилин, це тільки ускладнить ситуацію, хоча ви можете перетелефонувати і уточнити чи виїхали вже патрульні чи ні, інколи це допомагає; 
5) після того, як повідомили в правоохоронні органи, відразу запишіть контактні телефони, прізвища та адреси очевидців, а також дані про іншу сторону пригоди;
6) не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди. Якщо ви будете чіпати чи переміщати будь які речі, пов’язані із ДТП, то це може нашкодити при з’ясуванні винуватих у пригоді і позбавить вас необхідних доказів. Також, обов’язково прослідкуйте, щоб інший учасник ДТП також не вчиняв дії направлені на знищення слідів пригоди;
7) важливо ще запам’ятати те, що непотрібно після скоєння ДТП вживати алкоголь, наркотики та лікарські препарати на їх основі. Тому, що під час можливого проходження медичного огляду після ДТП, у вас можуть виявитися в організмі відповідні речовини, що безумовно нашкодять у доведенні невинуватості.
 
Повідомлення страхової компанії
Також деякі дії, які необхідно вживати після ДТП, визначені Законом України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» так, як згідно з ст. 21 цього Закону страхування цивільно-правової відповідальності є обов’язковим, і без нього не можна пересуватися на транспортному засобі. Тому відповідно до ст. 33 даного Закону причетний до пригоди, крім уже вище наведеного з ПДР, зобов’язаний:
 - невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання ДТП, письмово надати страховику, з яким укладено договір обов’язкового  страхування цивільно-правової відповідальності, повідомлення про ДТП, відомості про місцезнаходження транспортного засобу, контактний телефон та свою адресу;
- зберігати транспортний засіб у такому стані, я в якому він знаходився після ДТП, до тих пір, поки його не огляне призначений страховиком представник тощо.
Також, повертаючись до ПДР, де пунктом 2.11 визначено, що якщо внаслідок ДТП немає потерпілих, не завдано матеріальної шкоди більше 10 000 грн. або третім особам, а транспортні засоби можуть безпечно рухатися, водії можуть на місці скласти “Європротокол”, якщо вони взаємно узгодили оцінку обставин скоєного. Потім прибути до найближчого поста Державтоінспекції (далі – ДАІ) або в орган чи підрозділ міліції для оформлення відповідних матеріалів. Перед цим обов’язково потрібно буде скласти схему пригоди та поставити підписи під нею.
 
Оформлення ДТП інспекторами ДАІ
Дуже важливо, щоб ви запам’ятали, що по прибуттю інспекторів ДАІ, слід обов’язково простежити за тим, чи правильні та послідовні їхні дії під час отримання інформації про ДТП. Для цього потрібно знати, хоч в загальних рисах, Інструкцію з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби ДАІ МВС, яка затверджена Наказом МВС від 27.03.2009 року № 111. Пунктом 20 даної Інструкції зазначено, що саме робить інспектор ДАЇ, якщо внаслідок ДТП є постраждалі:
- збирає інформацію про постраждалих;
- з’ясовує тип, марку, колір і реєстраційні знаки транспортних засобів;
- у присутності двох свідків фіксує місце, час, вид обставин та наслідки ДТП;
- установлює всіх інших учасників пригоди, свідків;
- тільки по прибуттю слідчо-оперативної групи, проводить необхідні виміри, огляд транспортних засобів тощо.
Тому, якщо ви помітили, що інспектор ДАЇ не виконує своїх обов’язків належним чином, не бійтесь йому ввічливо про це повідомити.
 
Стан дорожнього покриття чи його елементів  також можуть бути причинами ДТП
Трапляється, що ДТП може виникнути взагалі без вини будь якого водія, наприклад, через незадовільне влаштування та утримання елементів дороги і дорожньої обстановки, незадовільну організацію дорожнього руху, природні умови тощо. В такому разі, радимо вам обов’язково дотримуватися вище наведених порад і правил та сфотографуйте місце пригоди, хоча б на мобільний телефон, це може стати вам у нагоді, коли будуть визначати коло винуватців, які можуть вплинути на страхові виплати, тощо.
 
Порушення кримінального провадження за фактом нанесення тілесних ушкоджень у наслідок ДТП
Якщо стосовно вас відкрито кримінальне провадження по факту скоєння ДТП за ст. 286 Кримінального кодексу України, то ми радимо вам невідкладно звернутися до адвоката. Адже відповідно до ст. ст. 159-166, 221, 242 Кримінального процесуального кодексу України, адвокати мають право здійснювати дії, які зможуть допомогти вам довести свою невинуватість. 
До таких дій відносяться: ознайомлення з матеріалами справи, їх копіювання; самостійне збирання доказів, як приклад, це може бути витребування відео доказів з камер спостережень різноманітних закладів тощо; звернення до судових експертів для проведення експертизи та долучення висновків експерта до справи. Тобто, якщо трапилось ДТП і є потерпілі, або вам повідомляють про підозру по факту нанесення тілесних ушкоджень, відразу звертаєтесь до адвоката – він обов’язково зробить все необхідне, щоб захистити ваші права.
Пам’ятайте – ми завжди готові прийти вам на допомогу!
 
Схожі статті та практика:

 

Ключові слова: Дії після ДТП, адвокат по ДТП Київ, послуги адвоката Київ, дорожньо-транспортна пригода