“ЗАХИСТ ПРАВА”

Адвокатське обʼєднання м.Київ

Юридичний вісник. Статті та новини

Договір довічного утримання, або скільки коштує життя одиноких літніх людей

A A A
17 жовтня 2014р. 14:32
Адвокат Пирогівський Володимир Васильович
 
 
Нерідко байдужість оточуючих людей стає фатальним для літніх одиноких осіб. 
Адже, ми часто бачимо на вулиці, переході, ліфті і в інших місцях літніх чоловіка або жінку, які знаходяться майже в безпорадному стані. Неозброєним оком видно, що вони потребують допомоги, але зазвичай ми проходимо повз. 
Ми постійно кудись поспішаємо, на нас чекає робота, важливі справи, нам потрібно виконувати якісь обов’язки і в нас є невирішені питання, тощо. Звісно, це не може бути нам виправданням.
Але мова йде про те, що в Україні уже давно існує проблема, яка мало помітна, але не менш важлива. Оскільки вона стосується наших з вами батьків, матерів, сестер і братів. Адже зараз нікого не здивуєш розповіддю про байдужість дітей до старенької матері чи батька, діти яких лишень чекають, коли останні відійдуть у інший світ, щоб отримати майно, яке можна буде здати в оренду або вигідно продати.
 
Про бізнес так званих «чорних ріелторів»
 
Думаю, уже більшість чули про так званий бізнес «чорних ріелторів», до яких можуть належати працівники ЖЕО, міграційної служби, міліції (особливо дільничні інспектори), медичної служби, сусіди, та інші особи, які не гребують наживитись на чужій біді. Це люди, для яких матеріальні блага цінуються вище понад усе. Їм випадково, або із виконанням службових обов’язків, стала доступною інформація про одиноку літню жінку чи чоловіка, які не мають родичів, але мають нерухоме або рухоме майно. 
Більш того, у такій справі вважається додатковим плюсом, якщо така жертва тривалий час хворіє, має шкідливі звички (вживає алкоголь чи наркотики) або веде жебрацький спосіб життя. Після її смерті, ніхто не здивується і будуть запевняти, що це внаслідок хвороби або способу життя.
Ще до недавнього часу більшість українців дотримувалися принципу «моя хата скраю - я ні чого не знаю», але із останніми кривавими подіями, які відбулися на Майдані та відбуваються на Сході, ситуація в Україні змінилася. Якщо раніше до об’єднання “Захист Права” здебільшого звертались за допомогою пенсіонери, які не втратили надію, або самотужки могли за себе постояти та обійтися без сторонньої допомоги. То нині, інколи звертаються і небайдужі люди щодо юридичного захисту одиноких літніх людей. Мова йде про самотніх стареньких, які потрапили в біду через свою необачність в оформленні договору довічного утримання, договору дарування, заповіту та: 
- у яких на доданок забрали правовстановлюючі документи на майно, паспорт, ідентифікаційний код і т.д.;
- яких закрили і не дають ні їсти, ні пити та які внаслідок безпорадності не можуть покликати на допомогу;
- яких намагаються отруїти або залікувати до смерті;
- яких відвезли, або намагаються кудись відвезти, або викинути на вулицю у не відомому місці жебракувати;
- яких утримують у нелюдських умовах;
- яких намагалися убити.
 
Історія із життя щодо оформлення договору довічного утримання
 
У практиці “Захист Права” наприкінці 2012 року була справа, у якій літні люди уже майже на останній стадії оформлення договору довічного утримання, звернулися до нас за правовою допомогою. 
Причина звернення була зовсім банальною, їм не сподобалось формулювання у п. 11 договору довічного утримання (догляду) щодо отримання одноразового грошового утримання до моменту підписання чи після, із фотоматеріалами справи можливо ознайомитись тут. 
 
 
 
 
Перше, що насторожило фахівців “Захист Права”, трьохкімнатна квартира на Лісовому масиві у м. Києві фактично відчужувалась за 80 000 грн. по договору довічного утримання, коли ринкова ціна на вторинному ринку у 2012 році була не нижчою 120 000 у.о.
Щомісячна грошова допомога по вищезгаданому договору теж передбачалась, але була на стільки мізерною по відношенню до вартості житла, що вражало своєю жадібністю.
Фонд фактично по документам представляла одна фізична особа підприємець, яка невідомо чи реально існує. У випадку не додержання чи порушення угоди по статуту вона не несла жодної відповідальності. Крім того, сама угода фактично передбачала добровільний договір про рабство. Тобто, не було гарантії, що після підписання угоди, стареньких замість відпочинку не вивезуть у якесь село жити в сараї чи собачій буді. І це ще, не самий гірший із варіантів, адже не секрет, що таких людей травлять, заліковують вдома до смерті, в лікарнях (призначаються ліки, які не зовсім підходять, але чомусь дуже дорогі, проводяться операції, від яких чомусь не витримує організм, і які, як з’ясовується не були життєво важливими), закривають у психіатричних закладах, прив’язують до ліжок у дома, тощо.
Звісно, ж літня пара, про яку ми ведемо розповідь, не сама прийшла до висновку та прийняла рішення щодо підписання договору довічного утримання. Поштовхом до цього згубного кроку був їх рідний син. Який нещодавно повернувся із місць позбавлення волі, ніде не працював і не хотів працювати, виносив речі із дому, бив стареньких, коли ті відмовлялися віддавати пенсію, вів розгульний спосіб життя.
Насторожило також те, що оригінали документів на квартиру, паспорти, ідентифікаційні коди, літні люди передали невідомим особам, від яких не взяли навіть ні розписки, ні візитки, ні копії паспорта, не оформили нотаріальної довіреності на представництво, або договору про передачу документів, тощо.
Невідомі особи (фізична особа підприємець із своєю командою), коли дізнались, що до моменту підписання договору довічного утримання (догляду) буде проводитись аналіз адвокатом об’єднання “Захист Права” та буде здійснюватися юридичний супровід угоди, так і не приїхали на підписання. Мотивами перенесення зустрічей спочатку було те, що в документах знайшли помилку, потім хворобою нотаріуса і т.д.
 
Що потрібно знати
 
Якщо Ви маєте намір підписувати договір довічного утримання (догляду), то до моменту його укладення зверніться до фахівців “Захист Права” за юридичним супроводом угоди. Які в свою чергу здійснять перевірку, а саме:
- чи відповідають дійсності дані про особу (юридичну чи фізичну);
- чи відповідають дійсності документи (паспорт, код, свідоцтво, ліцензія, статут, витяг із ЄДР, свідоцтво платника податку, чи відповідає місце реєстрації фактичному місцю знаходження;
- який річний дохід, розмір статутного капіталу, наявність банківської гарантії, тощо;
- з’ясування періоду досвіду, відгуки, характеристики, наявність осіб, які уже уклали такі угоди, тощо;
- чи не перебуває особа (юридична чи фізична) у реєстрі заборон та обтяжень, чи не має договорів про іпотеку, чи не має рішень щодо стягнення боргу, чи не притягувалась до кримінальної відповідальності, тощо.
 
Як уберегтись від не добросовісних дій з боку доглядача чи навпаки
 
Не забувайте, якщо документи в повному порядку, і за доглядачем нічого не законного помічено не було, а за тим, кого збираються доглядати, також встановлено, що родичів немає, то ця обставина лише на половину гарантує, що так буде і надалі. Тобто, не має гарантії, що ситуація в наслідок, якихось обставин, у житті доглядача чи навпаки, не зміниться через декілька років.
Фахівці “Захист Права” радять сторонам, підписувати не договір довічного утримання, а спадковий договір, в якому буде чітко прописано обов’язки обох сторін, навіть після смерті однієї із сторін. З можливістю перерахунку залишку коштів від вартості майна на користь третьої сторони, ведення контролю за дотриманням домовленостей по угоді.
Для замовлення юридичних послуг можете звертатись за телефонами вказаними на сайті, в розділі «Контакти» .
 

 

Ключові слова: Договір довічного утримання, спадковий договір, нотаріус, догляд за старенькими, нерухоме майно