Нові правила реєстрації речових прав на нерухоме майно |
|
||
12 листопада 2012р. 14:35
Адвокат Пирогівський В.В.
|
З 1 січня 2013 року Бюро технічної інвентаризації не буде надавати послуги реєстрації речових прав на нерухоме майно. Цю функцію покладено, у відповідності до Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” та інших законодавчих актів України, на державних реєстраторів та нотаріусів. Більш того уже створено новий реєстр - Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та буде створено нову службу єдиного державного реєстру.
З нового року в БТІ будуть видавати лише довідку характеристику та технічний паспорт на нерухоме майно. Одним словом, після реєстрації договору-купівлі продажу у нотаріуса не потрібно буде бігти до БТІ і реєструвати даний договір, як було це раніше, усе можна буде зробити у нотаріуса чи державного реєстратора.
Хтось скаже, добре, адже іде економія часу того, хто реєструє таке право. Не потрібно буде стояти в чергах, адже нотаріальні контори і відділи державних реєстраторів є скрізь. Але з вагомими плюсами цієї реформи, є і певні проблеми.
До однієї з таких ключових проблем слід віднести те, що деяка кількість нотаріусів та державних реєстраторів України не встигають пройти курси щодо навчання по роботі із Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, до нового року. А ті, що пройдуть курси по перепідготовці, не дають гарантії, що зможуть відразу надавати такі послуги. Основною причиною може стати, довготривалість у часі надання такої послуги і висока відповідальність. Адже, у випадку допущення помилок чи порушення внесення відомостей, є можливість втратити свідоцтво на право заняття певним видом діяльності для нотаріусів та державних реєстраторів.
Також, слід пригадати, що в БТІ послуга щодо реєстрації права на нерухоме майно займала до 14 робочих днів, коштувала така послуга від одної тисячі до двох тисяч гривень. Що в більшості випадків залежало від регіону та самих співробітників БТІ в цілому.
Адже, розмір плати тарифу (вартості 1 (однієї) норми часу) на послуги з інвентаризації нерухомого майна встановлюється за рішенням органу місцевого самоврядування згідно розділу 9 Положення в якому встановлено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)». Тому і БТІ було вигідно використовувати максимальний термін для оформлення документів.
Скільки часу, буде займати така послуга у нотаріусів та державних реєстраторів, а головне скільки буде коштувати, поки що не відомо. За попередньою інформацією (думка декількох нотаріусів і державних реєстраторів Київського округу) це може коштувати від однієї тисячі гривень, ціна скоріше за все буде залежати від витраченого часу на виконання роботи. Тобто, якщо за бажанням заявника, потрібно буде провести процедуру реєстрації права на нерухоме майно в найкоротші строки, то це буде коштувати набагато більше.
Отже, із 1 січня 2013 року, до основних п’яти реєстрів, до яких мають доступ нотаріуси (Єдиного реєстру заборон і відчуження об’єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек, Спадкового реєстру, Реєстру довіреностей та Реєстру бланків), долучиться ще Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.
Звісно ж, повноваження і обов’язки нотаріусів та державних реєстраторів значно збільшаться, але це дійсно може пришвидшити процес реєстрації речових прав і зменшення вартості даної послуги. Адже, велике число нотаріусів і державних реєстраторів є потенційними конкурентами, а отже це прямо вплине на ціну послуги (думка наших фахівців).
Як буде насправді, дасть Бог - побачимо...
Відео по темі:
- Новий податок на нерухоме майно 2015 року або по кому найбільше вдарить цей податок?
- Податок на нерухоме майно з 01.07.2012 р.,
- Шахрайство з нерухомістю або бізнес по-українськи,
- Проведення інвентаризації приміщень може робити не тільки БТІ
- Спрощено процедуру оформлення спадщини у сільській місцевості
- Купівля земельної ділянки, що потрібно знати
- Як правильно оформити земельну ділянку?