Шахрайство з нерухомістю або бізнес по-українськи |
|
||
29 квітня 2012р. 14:12
Адвокат Пирогівський Володимир Васильович
|
Якщо Ви плануєте або вирішили придбати заміський будинок чи дачу то ця стаття допоможе уникнути в майбутньому неприємностей та проблем пов’язаних із шахраями чи не добросовісними продавцями.
В останніх п’ять років на Україні, особливо на околицях великих міст, набрав обертів новий бізнес по українськи. Суть якого полягає в тому, що деякі мешканці населених пунктів (а це від 5 – 20%), які проживають або мають родичів неподалік великих міст (відстань 10 – 50 км), домовляються із головами міських / селищних рад (звісно ж не безкоштовно) щодо прийняття рішення про виділення земельної ділянки під ведення сільського господарства та огородництва. Потім зі спливом деякого часу подають заяву на ім’я того ж голови міської / селищної ради щодо прийняття рішення зміни цільового призначення земельної ділянки із ведення сільського господарства та огородництва на призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
А далі ще цікавіше. Без будь-якого узгодження початку будівництва із жодним державним органом та оформлення жодного документу (рішення про початок будівництва, будівельного паспорта, проекту будівництва), розпочинають будівництво по проектам, які віднайшли в Інтернеті та які є більш затребуваними на ринку нерухомості, звісно ж із внесеними на свій розсуд змінами для мінімізації вартості.
Як правило будинок зводиться за 3 – 5 місяців, що залежить суто від організаторських здібностей та фінансових можливостей власника. Перед початком будівництва завозиться будівельний матеріал і бетономішалка та підвозиться вагончик для будівельників. В деяких випадках власники навіть не наймають екскаватор і підйомний кран в цілях економії. У вагончик заганяються робітники, які приїхали на заробітки до великих міст, яких виловили на вокзалах, біля будівництва чи просто випадково.
Будівельні матеріали, як правило із дешевих (піно блоки, низькосортна цегла, пінопласт, соснові балки та дошки, які без живиці, метало-черепиця тощо), та не проводиться завчасне введення газо/водо підведення і вивід каналізаційних стоків, що після придбання досить суттєво і дорого.
В кінцевому випадку виходить, що фундамент не має відповідної глибини (так-як зекономили на екскаваторі) перекриття другого поверху із дощок (так-як зекономили на підйомному крані опалубці, бетоні та арматурі). Не говорячи вже про проводку, яку закладають в штукатурку. Яку потрібно перекладати, так-як вона не розрахована на навантаження, а являється двожильним мідним проводом, що складається із великої кількості тонких прожилок.
Із зовнішнього вигляду будинок виглядає досить пристойно, експертиза щодо оцінки будинку, яку надає продавець не викликає сумнівів у покупців. На запитання щодо документів на будинок, відповідь головним чином аргументується тим, що Вам не потрібно платити податок, так-як фактично купуєте земельну ділянку на якій стоїть будинок.
Ціна на вищеописаний будинок на 10 – 20 тисяч умовних одиниць нижча за ринкову вартість схожих пропозицій (місця розташування, квадратури, зовнішнього вигляду), яку продавці теж уміло аргументують, що це недобудова та не має відповідної дозвільної документації (яка за їх словами коштує не більше 1500 – 4000 у.о.).
В кінцевому випадку програє покупець.
Адже, купивши вищеописаний будинок добросовісний покупець (набувач нерухомості), зрозумівши його істинну вартість, не зможе захистити своє порушене право з наступних підстав:
- по оформленим документам покупець придбав лише земельну ділянку, вартість якої в 3 – 5 разів менша;
- на різницю між вартістю земельної ділянки і будівлі жодного документа, який підтверджує факт передачі від покупця продавцю грошових коштів;
- податок з прибутку сплачений на грошову суму вартості земельної ділянки, а не будівлі;
- в додаток будинок є незаконно зведеним будівництвом.
Щоб не потрапити в схожу неприємну ситуацію та не втратити кровно зароблені кошти, радимо звернутись за допомогою до наших фахівців із спеціалізацією юридичного супроводження угод по нерухомості. Які проведуть аналіз наданих документів (дозвільних документів на будівництво, правовстановлюючих документів на будинок і земельну ділянку, оціночної експертизи, будівельно-технічної експертизи, товарознавчої експертизи та експертизи з екологічної безпеки матеріалів).