“ЗАХИСТ ПРАВА”

Адвокатське обʼєднання м.Київ

Юридичний вісник. Статті та новини

Європротокол. Переваги і приховані недоліки

A A A
08 квітня 2012р. 11:27
Адвокат Пирогівський Володимир Васильович
19 вересня 2011 року набув чинності Закон України № 3045-VI від 17.02.2011 року “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дорожньо-транспортних пригод та виплати страхового відшкодування”, яким було спрощено механізм оформлення дорожньо-транспортних пригод (надалі ДТП) з незначними наслідками, шляхом складання повідомлення про ДТП (Європротоколу).
 
Провівши аналіз спрощеної системи оформлення ДТП за Європротоколом, наші фахівці дійшли висновку, що водії лише в поодиноких випадках зможуть скористатись ним. 
Європротокол буде вигідним лише винуватцям ДТП, які грошово забезпеченні,  адже не викликаються працівники ДАІ, не подаються матеріали до суду з подальшим винесенням Постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та настанням відповідальності у відповідності до Кодексу про адміністративні правопорушення, а це мінімум штраф або позбавлення на право керування транспортним засобом від 6 місяців до 10 років із вилученням автомобіля на штрафну площадку. Санкції щодо відповідальності залежить від того чи мав водій документи право на керування транспортним засобом, які порушив пункти Правил дорожнього руху, наявність посилюючих чинників вини (перебував в нетверезому чи наркотичному сп’янінні) та чи було скоєно родове правопорушення протягом року.
 
Проблема полягає в тому, що більшість водіїв не мають досвіду по заповненню Європротоколу, не возять із собою фото/відео знімальну апаратуру, рулетку, маркери для позначення точок на дорожньому покритті. Більш того, вони не є фахівцями в галузі права, не є експертами оцінювачами, не мають медичну освіту. До чого тут це: “Запитаєте Ви?”. 
Все це до того, що у відповідності до запропонованого розміру Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг в Україні, розмір збитку ДТП за Європротоколом не повинен перевищувати 10 000,00 грн. (десяти тисяч грн. 00 коп.). А на місці ДТП буде важко оцінити реальну вартість пошкоджень, адже скриті пошкодження тягнуть за собою значні витрати, які перевищать десяти тисячний ліміт, змушуючи платити із власного карману. (Наприклад: пошкодження блоку АБС, трубопроводів кондиціонера, шарової коліс, зміщення кузову тощо). Також слід не забувати, що обом водіям потрібно добре орієнтуватись в правилах дорожнього руху для чіткого визначення винуватця ДТП. Знати і вміти правильно заповнити Європротокол, адже допущенні помилки чи виправлення автоматично анулюють документ. Також синець чи опухлість на тілі учасника ДТП, згодом може виявитись струсом мозку, тріщинами кісток, внутрішнім крововиливом тощо.
 
У відповідності до Інструкції щодо заповнення Повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, обов’язковими умовами для заповнення Європротоколу є:
- учасниками ДТП є водії, які мають страхування цивільно-правової відповідальності з Європротоколами;
- відсутність травмованих (загиблих) людей при ДТП;
- обоюдної згоди водіїв щодо фактичних обставин скоєння ДТП;
- відсутність ознак алкогольного, наркотичного сп’яніння або дії лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції водія.
Слід не забувати, що водії за обоюдною згодою повинні надавати один одному документи для встановлення особи та заповнення Європротоколу. 
Якщо інший учасник ДТП з якихось суб’єктивних причин відмовляється надавати Вам документи для огляду та ознайомлення, викликайте працівників ДАІ.
 
Також не піддавайтесь на вмовляння мовляв моя страхова покриє усі витрати, адже при виплаті страхового відшкодування страховою компанією (надалі СК) винуватця, здійснюються у відповідності до ст. 29 Закон України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”, враховується фізичний знос складових, що замінюються. Який розраховується у відповідності до Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, затвердженої наказом Міністерства юстиції України та Фонду державного майна України № 142/5;/2092 від 24 листопада 2003 року. 
Тобто, експертом СК винуватця ДТП, буде оцінено шкоду заподіяну Вашому авто із врахуванням зносу автомобіля або окремих його деталей.
 
До суттєвих переваг Європротоколу для водіїв, слід віднести:
- відшкодування витрат СК потерпілі стороні відбувається не протягом 90 – 180 днів, як визначено в загальному порядку через суд, а протягом 15 – 90 днів;
- відсутність відміток родового правопорушення винуватця протягом року по судовим рішенням та базам ДАІ, що збільшує шанси на понесення менш значної відповідальності під час скоєння наступного правопорушення.
 
Тому радимо водіям, які потрапили в ДТП та мають, як варіант розходження сторін по Єропротоколу, дотримуватись наступних рекомендацій:
- зберіть данні свідків, поки ті не роз’їхались;
- зафіксуйте розташування та самі транспортні засоби за допомогою фото / відео апаратури та усіх можливих маркерів;
- забезпечте аварійну зупинку транспотних засобів та їх огорожі у відповідності до правил дорожнього руху;
- потребуйте документи на право керування транспортним засобом та страхування цивільної відповідальності у винуватця ДТП та його письмове підтвердження про визнання вини;
- переконайтесь, що дійсно не має тілесних ушкоджень та потерпілих у автомобілях учасниках ДТП, зберіть документальні підтвердження учасників ДТП;
- викличте на місце скоєння ДТП аварійного комісара СК та юриста (адвоката), які допоможуть в заповненні Європротоколу, складанні схеми ДТП, у визначенні розміру збитків, зібранні персональних данних та письмових свідчень учасників та свідків ДТП, складанні письмових зобов’язань щодо відшкодування витрат, які перевищують суму більше 10 000,00 грн.
 
Якщо винуватець ДТП не має Поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, що діє на території України, то потрібно обов’язково викликати працівників ДАІ та зібрати докази розміру заподіяної шкоди. Після винесення адміністративним судом постанови про визнання винуватцем іншого учасника ДТП, подаєте позов в порядку цивільного судочинства на відшкодування матеріальної та моральної шкоди завданої в наслідок ДТП. 
В ні в якому разі до відшкодування завданих Вам збитків не ремонтуйте автомобіль. 
Як, другий більш кращий варіант вирішення проблеми, подайте звернення до Моторно (транспортним) страховим бюро України (надалі МТСБУ) м. Київ, Русанівський бульвар, д. 8, поштова адреса: 02002, Київ-2, а/с 272, тел. (044) 239-20-30, факс (автомат): (044) 239-20-31, E-mail: mtibu@mtibu.kiev.ua), яке відшкодує Вам завдані збитки, а саме в порядку регресу стягне з винуватця суму завданих збитків.
 
За допомогою у складанні Європротоколу, письмових пояснень, розписок, письмового зобов’язання, звернення до МТСБУ, відстоювання прав у ДАІ та суді звертайтесь за допомогою до наших фахівців Адвокатського обєднання “Захист Права” через розділ «контакти».
 
Європротокол фото:

 

Ключові слова: європротокол, адвокат по ДТП, стягнення матеріальної шкоди завданої в наслідок ДТП, страхування, поліс