“ЗАХИСТ ПРАВА”

Адвокатське обʼєднання м.Київ

Юридичний вісник. Статті та новини

Захист документації від проведення обшуку і виїмки

A A A
04 квітня 2012р. 11:26
Адвокат / партнер Захист Права

Про захист фінансово-господарської документації від проведення обшуку і виїмки документів правоохоронними органами.

Як уже розповідали у нашій березневі статті, ми підіймали тему щодо проведення обшуку і виїмки документів  Державною податковою міліцією на одній із київських фірм, що закінчилось для фірми повним вилученням документів в коробки, мішки, вилучення печаток, готівкових коштів та системних блоків комп’ютерів.

Вищезазначені події призвели до повної зупинки діяльності фірми на невизначений строк, що для будь-якого керівника чи власника погодьтесь є досить суттєвим фінансовим і психологічним ударом.

Не рідко із нашої практики та практики наших колег, під час проведення приватного або адвокатського розслідування справи виявляється, що обшук і виїмка документів на деяких фірмах, компаніях та підприємствах, було делеговано посадовою особою правоохоронного органу, яка мала попередню домовленість з конкуруючими фірмами або мала на меті отримувати окремий процент від доходу за так зване “кришування”.

Тому для убезпечення фінансово-господарської документації та електронних носіїв інформації Вашої Компанії радимо звернутись до Адвокатського об’єднання “Захист Права” щодо укладення договору про адвокатське зберігання документів для здійснення правового аналізу та угоди на здійснення юридичного захисту і представлення інтересів. Адже ст. 44 Кримінального процесуального кодексу України (надалі КПК України), яка чітко визначає, що захисником є особа, яка в порядку, встановленому законом, уповноважена здійснювати захист прав і законних інтересів. 

Якщо ж офіційно між АО “Захист Права” і Вашою Компанією не буде укладено договорів щодо адвокатського зберігання для здійснення правового аналізу та угоди на здійснення юридичного захисту і представлення інтересів. То наші адвокати зможуть вступити лише після проведення обшуку, виїмки документів, грошових коштів, електронних носіїв інформації, як представлення інтересів в якості свідка, підозрюваного, обвинувачуваного, що значно зменшує шанси виходу із ситуації, як то кажуть: “сухим із води”.

Адже після укладання вищезгаданих договорів, наш адвокат стане надійною стіною між Вашою Компанією і контролюючими чи правоохоронними органами, в якості законного захисника.

Наша діяльність забезпечується такими законодавчими актами України:

- ч. 8 ст. 48 КПК України, де чітко визначено, що документи, пов’язані з виконанням захисником його обов’язків при участі в справі, не підлягають огляду, розголошенню чи вилученню дізнавачем, слідчим, прокурором чи судом без його згоди. 
Де ключовим моментом є затверджена норма щодо надання обов’язкової згоди адвоката на розголошення та вилучення документів чи будь-яких носіїв інформації. Як показує практика, згоду без погодження клієнта отримати не можливо;

- ч. 2 ст. 397 Кримінального Кодексу України, відповідно до якої, за вчинення службовою особою з використанням свого службового становища в будь-якій формі перешкод до здійснення правомірної діяльності захисника чи представника особи по наданню правової допомоги або порушення встановлених законом гарантій їх діяльності та професійної таємниці, - караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років;

- ст. 9 Закону України “Про адвокатуру” визначається, що до адвокатської таємниці належать питання, з яких громадянин або юридична особа зверталися до адвоката, суть консультацій, порад, роз’яснень та інших відомостей, одержаних адвокатом при здійсненні своїх професійних обов’язків.
Адвокату, помічнику адвоката, посадовим особам адвокатських об’єднань забороняється розголошувати відомості, що становлять предмет адвокатської таємниці, і використовувати їх у своїх інтересах або в інтересах третіх осіб;

- ч. 1 ст. 10 Закону України “Про адвокатуру” визначається, що професійні права, честь і гідність адвоката охороняються законом. Забороняється будь-яке втручання в адвокатську діяльність, вимагання від адвоката, його помічника, посадових осіб і технічних працівників адвокатських об’єднань відомостей, що становлять адвокатську таємницю. З цих питань вони не можуть бути допитані як свідки;

- ч. 2 ст. 188 КПК України, дає можливість як законному захиснику вносити в протокол обшуку або виїмки всі заяви і зауваження під час обшуку або виїмки осіб, зроблені з приводу тих чи інших дій слідчого. Адже обидва примірники протоколу, а також опис вилучених предметів підписують слідчий, особа, у якої проводився обшук або виїмка, та запрошені особи, що були присутні під час слідчих дій;

- ч. 2 ст. 186 КПК України, можливістю як законного захисника (як сторони слідчих дій / обшуку і виїмки) щодо подання зауважень по опису фінансово-господарської документації та електронних носіїв інформації із зазначенням їх назви, кількості, міри, ваги, матеріалу, з якого вони виготовлені, та індивідуальних ознак.

Тому, приймаючи до уваги усе вищезазначене для правового захисту Вашого бізнесу пропонуємо укласти угоди щодо адвокатського зберігання для здійснення правового аналізу та угоду на здійснення юридичного захисту і представлення інтересів юридичної особи.

Схожі статті та практика:

 

Ключові слова: виїмка документів, проведення обшуку, представлення інтересів, кримінальний адвокат, адвокат по кримінальним справам