“ЗАХИСТ ПРАВА”

Адвокатське обʼєднання м.Київ

Рукотвори - скарбниця майстрів Rambler
Відповіді на питання з міткою "Адміністративні правопорушення" Назад до списку судових рішень

Про визнання дій неправомірними та зобов’язання зробити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги «Дітям війни»

01 липня 2011р. 11:50

 

Справа №  2-а-2681/11

  

  П О С Т А Н О В А

Іменем України

 

          20 травня 2021 р.                                                                                         м.Шахтарськ

           Суддя Шахтарського міськрайонного суду Донецької області Кобаль М.І., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шахтарському районі Донецької області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду, визнання дій неправомірними та зобов’язання  зробити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги «Дітям війни»,-       

                          

                                                                  В СТАНОВИВ:

                              26.04.2011 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить поновити пропущений строк для звернення до адміністративного суду, визнати дії відповідача неправомірними,  та стягнути недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що, відповідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії підвищуються щомісячно на 30% мінімальної пенсії за віком, але їй така надбавка не виплачувалась. У позові позивач просила стягнути на її користь  щомісячну державну соціальну  допомогу до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2010 року та зобов’язати УПФУ в Шахтарському районі та здійснювати відповідні виплати при нарахуванні пенсії в подальшому.       

                         Представником відповідача не було подано заперечення у встановлені законом строки.    

                         Ухвалою Шахтарського міськрайонного суду від 27.04.2011 року  позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шахтарському районі Донецької області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду, визнання дій неправомірними та зобов’язання  зробити перерахунок та виплатити державну соціальну допомогу «Дітям війни», в частині стягнення щомісячної державної соціальної  допомоги до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2010 року по 26.10.2010 року, було залишено без розгляду, оскільки позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду захистом  свої прав свобод та інтересів.                    

                При вивченні матеріалів справи встановлено, що позивач є громадянином України, має правовий статус «Дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням.

               Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб,  що передбачені Конституцією та законами України.

      Законом України «Про соціальний захист дітей війни» визначено основи соціального захисту дітей війни та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг та державної соціальної підтримки.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що набрав чинності 01 січня 2006р., дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове  утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується  замість пенсії, підвищується на 30% МПВ.

Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік» Кабінету Міністрав України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

          Відповідно ст.. 52 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 р. № 2154 – VІ розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

           Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає  Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-111, згідно ст..1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст..28 Закону України «Про загальобов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

          Таким чином, оскільки частину позовних вимог, щодо стягнення щомісячної державної соціальної  допомоги до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2010 року по 26.10.2010 року, було залишено без розгляду, суд вважає за можливе визнати неправомірними дії відповідача у відмові щодо нарахування і виплати несплаченої позивачу державної соціальної допомоги як дитині війни (30% до пенсії) з 26.10.2010 року та зобов’язати відповідача нарахувати та сплатити позивачу державну допомогу як дитині війни, з 26.10.2010 року.

В частині позовних вимог щодо зобов’язання відповідача здійснювати позивачу перерахування виплат до пенсії в подальшому, суд відмовляє з огляду на те, що суд розглядає справу з приводу тих правовідносин, що сталися, і не може прогнозувати дій відповідача на майбутнє.

         Керуючись ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» положеннями ЗУ «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування» ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

 Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шахтарському районі Донецької області про зобов’язання нарахувати та доплатити суми недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям - війни» - задовольнити частково.

          Визнати неправомірними дії Управляння ПФУ в Шахтарському районі Донецької області по не нарахуванню щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1, як дитині війни, за період з 26.10.2010 року виходячи з розміру 30 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

          Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шахтарському районі перерахувати ОСОБА_1 пенсію, з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», і провести відповідні виплати з 26.10.2010 року з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

На постанову може бути подана апеляційна скарга в установленому законодавством порядку протягом 10 днів з дня отримання її копії.   

 Суддя                                                                              М.І. Кобаль

ЗАХИСТ ПРАВА
Відповіді на питання з міткою "Адміністративні правопорушення" Назад до списку судових рішень