“ЗАХИСТ ПРАВА”

Адвокатське обʼєднання м.Київ

Рукотвори - скарбниця майстрів Rambler
Відповіді на питання з міткою "Господарські правовідносини" Назад до списку судових рішень

Про визнання права власності на нерухоме майно

01 липня 2011р. 11:12

 

 Справа № 2- 227/11

                       

                                                       Р І Ш Е Н Н Я

                                           І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И                                    

      12 травня 2011 року Авдіївський міський суд Донецької області у складі головуючого:      

     судді  Соболевої І.П.,

     при секретарі:  Русецької Г.О.,

     за участю позивачки:  ОСОБА_1,

     представника позивачки:  ОСОБА_2,

     представника відповідача Авдіївської міської Ради:  Колесника С.С.,      

     розглянувши у   відкритому судовому засіданні у залі суду міста Авдіївка цивільну справу за позовом:

      ОСОБА_1 до Авдіївської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно, суд  -

                                                 В С Т А Н О В И В:

      Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання  права власності на нерухоме майно  у вигляді вбудованого приміщення за адресою:  АДРЕСА_1. Свої вимоги мотивувала тим, що відповідно до договорів дарування та рішення Авдіївського міського суджу Донецької області вона є власницею квартир АДРЕСА_1. Через незадовільний стан обох квартир виконком Авдіївської міської ради прийняв рішення про визнання квартир непридатними для проживання та надав їм статус нежитлових приміщень. Обидва рішення містять пункт про необхідність використання квартир для господарської діяльності з закріпленням прилеглої земельної ділянки для благоустрою та щоденного прибирання. Позивачка вирішила переобладнати квартири під магазин непродовольчих товарів з двома окремими виходами на вулицю Карла Маркса, для чого отримала висновок спеціаліста про попередню оцінку стану будівельних конструкцій цих квартир, яким передбачена можливість об’єднання квартир та їх перепланування, також отримала дозвіл сусідів щодо перепланування та утворення окремих виходів, а саме від власників суміжних квартир дозвіл був посвідчений нотаріусом, від співвласників по під»їзду у простій письмовій формі. При проведенні необхідного перепланування отримала затверджений експертно-технічний висновок, що підтверджує відсутність порушень будівельних норм та неможливості загрози руйнування будинку. Комунальним підприємством «БТІ»м. Ясинувата було виготовлено технічну документацію, в якій зазначено, що виконана реконструкція з пошкодженням несучих конструкцій та у одному приміщенні збільшена площа за рахунок площі іншого приміщення.   Маючи у власності дві квартири, які не можна використовувати під житло, позивачка переробила їх шляхом реконструкції у два приміщення, та їй необхідно отримати судове рішення про визнання за нею права власності на два вбудованих приміщення, оскільки нотаріально зробити це не має можливості.

         В судовому засіданні позивачка та її представник ОСОБА_2 повноваження якої судом перевірені, позовні вимоги підтримали в повному обсязі, наполягали на їх задоволенні.

         Представник відповідача, Авдіївської міської Ради Колесник С.С., що діє на підставі довіреності, позовні вимоги не визнав в повному обсязі, показав, що дійсно позивачкою правомірно набуто  права власності на квартири АДРЕСА_1, а саме за договорами дарування., але реконструкція квартир проведена позивачкою з порушенням прав власників інших квартир вказаного житлового будинку, про що свідчать скарги та звернення мешканців цього будинку, та з порушенням державних будівельних норм, стандартів та правил - без затвердженому в установленому порядку проекту реконструкції та отримання дозволу на проведення будівельних робіт, тобто здійснила самочинне будівництво. На звернення мешканців будинку розпорядженням міського голови Авдіївської міської ради була створена комісія у складі спеціалістів виконкому, відділу архітектури, та містобудування міської ради, державного пожежного надзору, якою було встановлено, що у квартирах позивачки виконуються будівельно-монтажні роботи з реконструкції квартир без дозвільних документів. За результатами візуального огляду квартир було складено акт та направлена інформація до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Донецькій області. Відповідно до діючого законодавства, а саме ст. 39 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності»від 17 лютого 2010 року, що набрав чинності 12.03.2011 року, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, що належать до 4 та 5 категорії складності, здійснюється на підставі акту готовності об’єкта до експлуатації шляхом видачі інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, якого позивачка не має. Просив відмовити позивачці в задоволенні позову.

        Суд, вислухав  сторони, дослідив матеріали цивільної справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.            

         Згідно договорів дарування  20.12.2008 року, посвідчених Авдіївською державною нотаріальною конторою за реєстровим номером 1003 та рішення Авдіївського міського суду від 27.02.2009 року за справою № 2-189\2009 року ОСОБА_1  є власницею квартир АДРЕСА_1.

         На підставі ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Власник не  може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні  якості  землі.

        Комісією Авдіївської міської  ради, 10.10.2005 року було складено Акт обстеження технічного стану квартири АДРЕСА_1, згідно якого при обстеженні вказаної квартири, були виявлені порушення санітарно-технічних та правил пожежної безпеки.

          Рішеннями Авдіївської міської ради від 26.10.2005 року та 24.01.2007 року  квартири АДРЕСА_1 визнані невідповідними санітарним та технічним вимогам, в зв’язку з чим їм був наданий статут нежитлових приміщень, які були переведені в нежилі приміщення, та запропоновано  використовувати вказані квартири для господарської діяльності не порушуючи умови проживання мешканців будинку АДРЕСА_1.

            Будівельні конструкції приватних квартир  АДРЕСА_1    відповідають існуючим будівельним нормам та правилам, та знаходяться в задовільному технічному стані. Конструктивні характеристики та технічний стан квартир дозволяє  виконати їх об»єднання та перебудову під магазин непродовольчих товарів з пристроєм двох окремих виходів в місцях існуючих віконних  пройомів.  

      Згідно технічної документації, виготовленої Комунальним підприємством «Бюро технічної інвентарізації»Ясиноватської міської ради, виготовлених станом на 15.02.2004 року, реконструкція квартир АДРЕСА_1 проведена з порушенням несучих конструкцій, загальна площа збільшена за рахунок площі приміщень квартир №№ 22 та 23 відповідно.

      Ст. 332 ЦК України визнає переробкою використання однієї речі для отримання іншої.

     Єкспертно-технічними висновками № 21\02-1, № 21\02-2  від 21.02.2011 року виготовленого Державною судовою адміністрацією України Донецькою філією державного підприємства «Судовий будівельно-експертний центр»встановлено, що на момент проведення експертизи, на підставі результатів обстеження основних несучих конструкцій нежитлового вбудованого приміщення в жилому будинку АДРЕСА_1 після переобладнання з жилої квартири № 23 (№22) з облаштуванням окремого виходу -  знаходяться в задовільному технічному стані і не несуть загрози руйнування. Приміщення може в подальшому використовуватися за своїм призначенням.

       Ст. 383 ЦК України власнику квартири дозволено на свій розсуд проводити перепланування та ремонт у своєму помешканні та використовувати його для господарської діяльності (окрім промислового виробництва). Єдиною умовою має бути відсутність порушення прав співвласників квартир у багатоповерховому будинку.

     Як встановлено з матеріалів справи,   ОСОБА_1 було отримано від мешканців  квартир №№ 25,26,36  дозвіл, посвідчений нотаріусом Авдіївського міського нотаріального округу Донецької області ОСОБА_7, щодо перепланування та утворення окремих виходів квартир №№ 22 та 23 у будинку АДРЕСА_1, такий же дозвіл було отримано ОСОБА_1  від мешканців квартир №№21,23-35  в простій письмовій формі.

      Таким чином, оцінюючи у сукупності досліджені докази, суд дійшов  висновку про можливість визнати за ОСОБА_1 право власності на нерухоме майно у вигляді вбудованого приміщення загальною площею 32,7 кв.м за адресою:  АДРЕСА_1, та на нерухоме майно у вигляді вбудованого приміщення загальною площею 61,5 кв.м за адресою:  АДРЕСА_1.

       Доводи представника відповідача в обґрунтуванні своїх заперечень щодо порушення позивачкою прав власників інших квартир у багатоповерховому житловому будинку АДРЕСА_1 та посилання на те, що ОСОБА_1  здійснила самочинне будівництво нерухомого майна, що на підставі діючого законодавства не набуває права власності на нього - є голомовними та безпідставними, тому не приймаються судом до уваги.

         Доводи відповідача стосовно  отримання сертифікату за ч.2 ст.39 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності»та п.3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів (затверджено постановою КМУ № 461 від 13.04.2011 року, не можна приймати до уваги, бо видача сертифіката передбачена для об’єктів 4 та 5 категорій складності, дозвіл на будівництво яких  видається КМУ.

          За п. 10 вищевказаного Порядку, якщо право власності на самочинно збудоване нерухоме майно визнано за рішенням суду, воно приймається в експлуатацію згідно Порядку (заповнення декларації).

          Діюче законодавство в сфері будівництва не має норм щодо самочинно переобладнаного нерухомого майна. За таких обставин необхідно застосовувати ст. 8 ЦК України та діяти за аналогією закону.

       Згідно ст. 376 ЦК України споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням норм і правил.

      З вказаних вище рішень Авдіївської міської ради про визнання квартир АДРЕСА_1 про визнання квартир непридатними для проживання, вбачається, що вказані квартири необхідно використовувати для господарської діяльності з закріпленням прилеглої земельної ділянки для благоустрою та щоденного прибирання.

      Самочинним визнається будівництво яке проведено без належного дозволу, без затвердженого проекту або з порушенням будівельних норм та правил, що передбачено ст. 376 ЦК України.

      Доводи представника відповідача в обгрунтуванні своїх заперечень щодо порушення позивачкою прав власників інших квартир у багатоповерховому житловому будинку АДРЕСА_1 та посилання на те  що ОСОБА_1, здійснила самочинне будівництво нерухомого майна, що на підставі діючого законодавства не набуває права власності на нього, незаконну перебудову квартир, що не відповідають санітарно-технічним, будівельним нормам та стандартів - є голомовними та безпідставними, заснованими на припущеннях, оскільки не підтверджені фактичними обставинами справи, тому не приймаються судом до уваги.

       Оскільки ОСОБА_1 перебудувала дві квартири під господарську споруду, непродовольчий магазин, розташований за адресою: АДРЕСА_1 без належного на те дозволу Авдіївської міської ради, технічний висновок вказує на задовільний технічний стан магазину, з дотриманням державних стандартів, будівельних норм та правил,  будівля, що виступала об’єктом обстеження, може використовуватися за цільовим призначенням,   тому суд вважає можливим визнати за ОСОБА_1. право власності на вбудоване приміщення, загальною площею 32,7 та 61,5 кв.м,  яке розташоване  в АДРЕСА_1  

       Керуючись  ст.ст.332, 376, 383 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 57- 61, 130,   208, 209, 212, 213, 214, 215, ЦПК України -

В И Р І Ш И В:

        Позов ОСОБА_1 до Авдіївської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно  –задовольнити.

      Визнати за  ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на нерухоме майно у вигляді вбудованого приміщення загальною площею 32,7 кв.м  розташованого в АДРЕСА_1  

       Визнати за  ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на нерухоме майно у вигляді вбудованого приміщення загальною площею 61,5 кв.м  розташованого в АДРЕСА_1

       Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Авдіївський міський суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.

       Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

         Суддя:    

ЗАХИСТ ПРАВА
Відповіді на питання з міткою "Господарські правовідносини" Назад до списку судових рішень