“ЗАХИСТ ПРАВА”

Адвокатське обʼєднання м.Київ

Рукотвори - скарбниця майстрів Rambler
Юридичний вісник. Статті та новини

Скасовано довідку-рахунок ДАЇ, яку видавали в МРЕО під час купівлі-продажу транспортного засобу

A A A
25 листопада 2015р. 07:52
Адвокат "Захист Права"
18 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 941 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реєстрації транспортних засобів. Яка безпосередньо стосується скасування використання довідки-рахунка при купівлі-продажу та оформлення транспортних засобів.
 
Сам Міністр А. Аваков зазначив наступне: «Ми повністю зможемо перекроїти процедуру, щоб людина, яка прийде з покупцем і автомобілем, протягом 10 хвилин зміг оформити свої документи без будь-яких довідок-рахунків».
Також Міністр аргументуючи такі зміни у себе на сторінці Фейсбук зазначив, що раніше на довідках-рахунках заробляли нечисті на руку співробітники ДАІ.
Донедавна, особа, яка, наприклад, придбала автомобіль - крім обов'язкових платежів (близько 500 гривень), ще сплачувала додаткову тисячу гривень так званому «приватній» особі (не в формі). «Приватна» особа дивилася документи, що засвідчують особистості продавця і покупця і давав про це заповітну довідку на номерному бланку встановленого зразка та виготовленого на державному поліграфкомбінаті. «Приватна» особа продавала номерну державну довідку-рахунок за ринковою ціною, не зазначеної в жодному нормативному документі. Але без неї ДАІ автомобіль не реєструвало.
Номерні бланки суворої звітності такі «приватні» особи брали в  ДАІ ж! ДАІ замовляло номерні бланки "Довідка-рахунок" ДП "Поліграфкомбінат" Україна, і за собівартістю (донедавна - 29 грн. 04 коп., а тепер і зовсім 12 грн.) продавало приватним фірмам. І все відповідало законним порядків і правил …
Різниця у вартості - прибуток компанії. У компанію, зрозуміло, входило і ДАІ - по всій вертикалі, оскільки бланки безперебійно і в потрібній кількості отримували тільки ті фірми, які добре «ділилися».
Окрім цього, Міністр внутрішніх справ відзначив: «Ми садили у в'язницю, звільняли цілими складами МРЕВ - не допомагало. Необхідні були тільки системні зміни в порядку - і ось сьогодні - свято - все готово!». 
 
Чи насправді офіційна відміна довідки-рахунка призведе до реальних та позитивних змін – покаже час. Але вже зараз, відповідно до слів А. Авакова, для реєстрації автомобіля на нового власника буде достатньо:
- підписати договір купівлі-продажу (дарування) продавцем і покупцем особисто в будь-якому сервісному центрі МВС у присутності адміністратора центру, пред'явивши документ, що засвідчує особу. Вартість послуги - тільки обов'язкові платежі, встановлені законом;
- нотаріально посвідчити договір купівлі-продажу та надати його в будь- який сервісний центр (оплата обов'язкових платежів плюс послуги нотаріуса);
- для покупців нових автомобілів у салонах (у юридичної особи) достатньо надати в сервісний центр договір, посвідчений печаткою продавця, і свої документи (оплата обов'язкових платежів).
 
На при кінці слід зазначити, що все одно, щоб оформити купівлю-продаж автомобіля, слід витрати певні кошти, для декого, можливо і не малі. Так, нотаріусу слід буде сплати держмито за посвідчення договору купівлі-продажу потрібно сплатити 85 грн. (5 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, згідно підпункту «г» пункту 3 ст. 3 Декрету КМУ «Про державне мито»). І тут слід зазначити, що це для державних нотаріусів, а приватних ця послуга може коштувати значно дорожче. Окрім цього, не потрібно забувати про податок від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох та більше легкових автомобілів, яке в даному випадку здійснюється відповідно до ст.173 Податкового кодексу України і становить 5 % від вартості авто, оціненого за висновком приватного експерта чи МРЕВ. 
Ну і безумовно не слід забувати про сама ціна договору купівлі-продажу автомобіля (складання, належне оформлення тощо) в приватних нотаріусів коштує до 1500 грн. Тому говорити, що сама процедура оформлення стала простою і не дорогою, звісно не потрібно. 
Але необхідно віддати належне за спроби позбутися негативних чинників, які тривалий час були джерелом корупції, і потрібно сподіватися, що такі позитивні ініціативи не залишаться на папері, а дійсно будуть реалізовані на практиці.
 
Схожі статті та практика:

 

Ключові слова: Оформлення договору-купівлі продажу автомобіля, юридичне супроводження, довідка-рахунок, МРЕО