“ЗАХИСТ ПРАВА”

Адвокатське обʼєднання м.Київ

Рукотвори - скарбниця майстрів Rambler
Юридичний вісник. Статті та новини

На зміну міліції в Україні, прийшла поліція

A A A
07 листопада 2015р. 21:38
Адвокат "Захист Права"
Із 7 листопада 2015 року набирає чинності Закон України «Про Національну поліцію», тобто Національна поліція в Україні, на яку так довго очікували громадяни, яким набридло свавілля на дорогах інспекторів ДАІ, хамство, корупція в міліційних кабінетах, і не забулось побиття на Майдані Незалежності, покладають надію на новонароджених патріотів та зміни в Україні.
 
Які основні права, потрібно знати кожному громадянину із Закону України «Про Національну поліцію»
Поліція може застосовувати такі превентивні заходи: такі, як: перевірка документів особи, опитування особи, поверхнева перевірка і огляд, зупинення транспортного засобу, вимога залишити місце і обмеження доступу до визначеної території, обмеження пересування особи, транспортного засобу або фактичного володіння річчю, проникнення до житла чи іншого володіння особи, перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ, застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису, засобів фото і кінозйомки, відеозапису, перевірка дотримання обмежень, установлених законом стосовно осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, та інших категорій осіб, поліцейське піклування.
Вищезазначені заходи можливі лише після повідомлення особі про причини застосування до неї превентивних заходів, а також довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи (ст. 31 ЗУ «Про Національну поліцію»).
 
Поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі:
- якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
- якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
- якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
- якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
- якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
- якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
- якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
- якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
- порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
Головне, що поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки (ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію»).
 
Поліцейське піклування, як нововведення на користь громадянина
Поліцейське піклування може здійснюватися щодо:
1) неповнолітньої особи віком до 16 років, яка залишилася без догляду;
2) особи, яка підозрюється у втечі з психіатричного закладу чи спеціалізованого лікувального закладу, де вона утримувалася на підставі судового рішення;
3) особи, яка має ознаки вираженого психічного розладу і створює реальну небезпеку оточуючим або собі;
4) особи, яка перебуває у публічному місці і внаслідок сп’яніння втратила здатність самостійно пересуватися чи створює реальну небезпеку оточуючим або собі.
Поліцейський зобов’язаний негайно повідомити особі зрозумілою для неї мовою підставу застосування поліцейського заходу, а також роз’яснити право отримувати медичну допомогу, давати пояснення, оскаржувати дії поліцейського, негайно повідомити інших осіб про її місце перебування.
Повідомлення про права і їх роз’яснення поліцейським може не проводитися у випадку, коли є достатні підстави вважати, що особа не може усвідомлювати свої дії і керувати ними.
Про застосування поліцейського піклування складається протокол, в якому зазначаються: місце, дата і точний час (година і хвилини) застосування поліцейського заходу; підстави застосування; опис вилученої зброї чи інших предметів; клопотання, заяви чи скарги особи, якщо такі надходили, наявність чи відсутність видимих тілесних ушкоджень.
Протокол підписується поліцейським і особою. Копія протоколу негайно під розпис вручається особі. Протокол може не надаватися особі для підписання, а його копія - вручатися особі у випадку, коли є достатні підстави вважати, що вона не може усвідомлювати свої дії і керувати ними. У такому випадку протокол надається особі чи органу, передбаченому абзацом другим частини першої цієї статті.
Поліцейський зобов’язаний надати особі можливість негайно повідомити про своє місце перебування близьких родичів, членів сім’ї чи інших осіб за вибором цієї особи.
Поліцейський зобов’язаний негайно повідомити батьків або усиновителів, опікунів, піклувальників, орган опіки та піклування про місце перебування неповнолітньої особи (витяг із ст. 41 ЗУ «Про Національну поліцію»).
 
Початкові реалії діяльності Національної поліції
Слід зазначити, що з початку залучення до патрулювання Національної поліції дійсно стало відчутне ставлення до поваги і гідності пересічного громадянина та не звертання уваги на статус чи достаток. Але разом із тим, що до Національної поліції потяглась молодь, яка до цього часу була далека від роботи правоохоронця в Україні, також далося в знаки. При виїздах більшість поліцейських не могли надати фахову первинну медичну допомогу, не досконало знали правила дорожнього руху, розгублювались у тій чи іншій ситуації.
 
Основною нашою метою є не компрометування, а підведення до основної думки, що має бути жорсткий відбір кандидатів із тривалим навчанням, а не усіх бажаючих, які просто поступили до академії внутрішніх справ. Також, має проводитись перевірка на детекторі брехні уже працюючих щодо корупційної складової та виконання норм та законів особисто. Щоб кожен в дійсності відчував, що Національна поліція в дійсно стоїть на сторожі кожного і готова прийти на допомогу.
На кінець, кому ж, як не адвокатам в Україні в першу чергу доведеться працювати із новою поліцейською системою, захищаючи права клієнтів, та побачити усі недоліки та переваги над колишньою міліцією.
 

Схожі статті та практика:

 

Ключові слова: Про Національну поліцію в Україні, права громадян під час зупинки транспортного засобу та затримання